PZHKA
facebook wersja polska english version
PZHKA• 2019-10-29 •

Sześć medali dla polskich koni na Czempionacie Europy

Trzema srebrnymi i trzema brązowymi medalami zakończył się dla polskiej reprezentacji Czempionat Europy, rozegrany w ostatni weekend października w we włoskiej Weronie.

Tegoroczna edycja październikowego pokazu Title przyniosła dwie duże zmiany: po raz pierwszy został on zamknięty dla krajów spoza geograficznej Europy, co prawdopodobnie zachęciło wielu hodowców do spróbowania swoich sił na pokazie najwyższej rangi. Zmieniło się także miejsce rozgrywania pokazu – gospodarzem został klub sportowy Sommacampagna, a organizatorem Włoski Związek Hodowców Koni Arabskich ANICA. Oba podmioty poradziły sobie ze swoimi zadaniami bardzo dobrze.

Na liczną reprezentację polski złożyły się konie z wszystkich trzech stadnin państwowych, a także hodowców i właśicieli prywatnych – Lecha Błaszczyka, Marka Kondrasiuka, Wojciecha Parczewskiego, Małgorzaty i Józefa Pietrzaków, Krzysztofa Poszepczyńskiego, Janusza Ryżkowskiego oraz Stadniny AKF Polska. Niemal wszystkie znalazły się w pierwszych piątkach swoich klas.

Klacze roczne

Drugie miejsce w klasie z notą 91,90 zajęła AMIRATA (EKS Alihandro – Alhasa) hod. i wł. SK Janów Podlaski. W czempionacie otrzymała po jednej nominacji do każdego medalu, ale łączna nota punktowa pozwoliła jej sięgnąć po brąz.
 

Ogierki roczne

Nasz jedyny reprezentant, STAR FARID (RFI Farid – EKS Star of Africa) hod. i wł. Wojciecha Parczewskiego nie zawiódł oczekiwań, zajmując drugie miejsce w klasie, a następnie trzecie w czempionacie (z małą różnicą punktów - przez jednego sędziego był typowany do złota, a przez aż trzech do srebra).

Klacze młodsze

Wśród dwulatek najlepsza okazała się janowska ENCARINA (Ascot DD – Eneria), otrzymując aż 99 punktów za ruch. Zaraz za nią, ze stratą 0,2 pkt, uplasowała się PROTEKCJA (Ekstern – Pentra) hod. i wł. SK Michałów. Czwarte miejsce zajęła PAPROTNIA (Elgast – Paeksa) hod. i wł. L. Błaszczyka.
W Top 5 klaczy 3-letnich znalazła się janowska TACJANA (Ascot DD – Tartina) oraz michałowska PARANTELLA (Kahil Al Shaqab – Palanga).
Jak to jednak bywa, w czempionacie decyzje sędziów okazały się odmienne. Tytuł wiceczempionki Europy przypadł Paprotni. Encarina i Protekcja, mimo uzyskania punktów czempionatowych, nie znalazły się na podium.

Ogiery młodsze

W top 5 ogierków dwuletnich znalazł się białecki PARILLUS (Ascot DD – Parilla). W klasie ogierów trzyletnich triumfował Młodzieżowy Czempion Polski, AMES JR (Psytadel – Altara) hod.  i wł. J. Ryżkowskiego. Klasę swoją potwierdził następnie w czempionacie, zdobywając srebro.

Klacze starsze

Niezwykle udany debiut w klasie klaczy 4-6 letnich zaliczyła michałowska POGANINKA (El Omari – Pentra), z pięcioma dwudziestkami i łączną notą 93,13 zdecydowanie zajmując pierwsze miejsce. Do Top 5 klasy zakwalifikowała się także jej stajenna koleżanka PARMANIA (Kahil Al Shaqab – Parmana) oraz PRUNELLA (Abyad AA – Pradera) hod. SK Janów Podlaski, a wł. Suweco Stud.
W klasie klaczy 7-9 letnich triumfowała janowska EUZONA (Om El Bellissimo – Euzetia), wyprzedzając POTENTILLĘ (Ekstern – Panonia) hod. SK Janów Podlaski, wł. Hanaya Stud. Na piątym miejscu uplasowała się aktualna Czempionka Polski, WIEŻA MOCY (QR Marc – Wieża Marzeń) hod. i wł. SK Michałów.
Wśród klaczy najstarszych najlepszy występ należał do PSYCHE KREUZY (Ekstern – Pallas-Atena) hod. i wł. K. Poszepczyńskiego – SK Chrcynno-Pałac, która otrzymała najwyższy wynik Pokazu (93,40 pkt) w tym 10 "dwudziestek"  i jako jedyna klacz otrzymała komplet dwudziestek za ruch. Jej występowi towarzyszył mocny doping licznie zgromadzonej włoskiej publiczności, która żywo reaguje na występ konia, który się jej podoba.  
Na drugim miejscu uplasowała się zwyciężczyni klasy z Aachen, EKSPULSJA (Gazal Al Shaqab – Elandra) hod. SK Michałów, wł. Halsdon Arabians. Do Top 5 zakwalifikowała się także michałowska LAWINIA (Ekstern – Luanda) oraz ELISSEINA (Galba – Ellissara) hod. SK Michałów, a wł. Stadniny Polska AKF.
W czempionacie polskie klacze zdobyły dwa medale – tytuł wiceczempionki zdobyła Poganinka, a na trzecim miejscu znalazła się Euzona. Warto jednak podkreślić, że każda nasza reprezentantka została wytypowana przynajmniej przez jednego sędziego jako kandydatka do medalu.

Ogiery starsze

Ogromne wrażenie wywołał występ janowskiego POMIANA (Gazal Al Shaqab – Pilar), który, podobnie jak wcześniej Psyche Kreuza, zakończył występ w klasie z kompletem dwudziestek za ruch (plasując się na drugim miejscu).

Serdecznie gratulujemy wszystkim hodowcom i właścicielom wspaniałych rezultatów i tradycyjnie dziękujemy za promocję polskiej hodowli na arenie międzynarodowej.
 


>>> link